Syfony do umywalek pełną kluczową funkcję w każdej łazience. Wybór tego elementu powinien być świadomy i przemyślany. Głównym zadaniem syfonu jest odprowadzenie wody z umywalki do ścieków oraz zatrzymanie nieprzyjemnych zapachów i gazów z kanalizacji. Czasami syfony są montowane zewnętrznie dla estetyki, ale najczęściej są schowane lub zabudowane na przykład szafką. Jakie funkcje spełniają syfony do umywalek i jakie są ich rodzaje?
Funkcje syfonów do umywalek
Syfony do umywalek są niezbędnym elementem hydrauliki, ponieważ bez tego urządzenia nie ma odpływu wody z umywalki do rur kanalizacyjnych. To produkty posiadające kilka funkcji, które wpływają na ich jakość i wydajność. Syfony mogą być wyposażone w automatyczny mechanizm zamykania i otwierania odpływu wody. Do takiego syfonu w zestawie dołączana jest dźwignia lub przycisk, który zwalnia blokadę. Dzięki temu można w szybki sposób pozbyć się brudnej wody. Dodatkowo syfon do umywalki może posiadać wbudowane sitko, które przechwytuje zanieczyszczenia, dzięki czemu syfony się nie blokują. Taka kratka ułatwia czyszczenie syfonu.
Poza tym w sklepach dostępne są syfony, które posiadają systemy przeciwzapachowe, które zapobiegają przedostawaniu się brzydkich zapachów z kanalizacji oraz z cichym odpływem, które redukuje hałas podczas odpływu wody do rur kanalizacyjnych. Inną dodatkową funkcją syfonu może być regulacja przepływu wody oraz odpływu przeciwzwrotnego. Pozwala to na dostosowanie ilości wody wypływającej z umywalki, co przekłada się na oszczędność wody. Odpływ przeciwzwrotny zapobiega przedostawaniu się wody i zapachów z kanalizacji do umywalki. Jak widać, istnieje wiele syfonów z różnymi funkcjami. W sklepach budowlanych znajduje się wiele opcji do wyboru. Wybór jest uzależniony od potrzeb właściciela umywalki oraz od tego, jak stare są instalacje kanalizacyjne w miejscu zamieszkania.
Rodzaje syfonów do umywalki
Najpopularniejsze syfony do umywalek to:
- rurowe,
- butelkowe,
- automatyczne,
- niskoprofilowe,
- kaskadowe,
- bezodpływowe.