Od krzeseł biurowych oczekiwać należy przede wszystkim komfortu użytkowania, ergonomii, zapewniania optymalnego podparcia wszystkim częściom ciała. Ma być to funkcjonalny mebel, na którym będzie się siedzieć wygodnie po kilka godzin dzienne przed ekranem komputera. Nie może powodować żadnych dolegliwości bólowych, przykładowo od odcinku szyjnym lub lędźwiowym kręgosłupa. Obecnie fotele biurowe dostępne są w tak wielu wersjach, że można dopasować je idealnie do swojej sylwetki, a wszystko to dzięki pełnej regulacji – siedziska, oparcia, podłokietników czy nawet zagłówka.
Dobre krzesło biurowe na wagę złota, ale jak wybrać to odpowiednie?
Siedzenie przy biurku przez kilka godzin dziennie nie musi być utrapieniem i źródłem problemów ze zdrowiem. Wystarczy zadbać o zakup odpowiedniego krzesła biurowego, dzięki czemu znikną problemy z bolącą szyją, placami czy ramionami. Warto wydać nieco więcej pieniędzy i zainwestować w dobrej jakości fotel, który zapewni komfort użytkowania. Powinien być przede wszystkim ergonomiczny, w pełni dopasowujący się do kształtu sylwetki. Na uwadze zawsze powinno się mieć wysokość mebla – dobrze dobrana pozwoli na trzymane nóg zgiętych w kolanach pod kątem 90 stopni, na równomierne rozłożenie ciężaru ciała, bez obciążania kręgosłupa. Oparcie krzesła biurowego powinno być dobrze wyprofilowane, dostosowujące się do krzywizn ciała, odchylane. Istotna jest także wentylacja, którą zapewni skóra i tkaniny naturalne. Otwory wentylacyjne będą zawsze mile widziane. Siedzisko fotela biurowego musi być odpowiednio głębokie, miękkie. Nie można zapomnieć o podłokietnikach, które odciążą ramiona i plecy. One również powinny posiadać regulację, aby można było je odpowiednio dopasować do potem użytkownika.
Krzesła biurowe mogą być klasyczne lub kubełkowe. Oba rozwiązania mają swoje plusy, ale nie są wolne od pewnych wad. Można też wybrać fotel dla gracza, który zapewni wysoki komfort użytkowania, ale jego zakup wiąże się z niemałymi kosztami finansowymi. Zapewni optymalne podparcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa dzięki odpowiednio wyprofilowanemu oparciu. Z kolei ruchomy zagłówek wesprze odcinek szyjny. Istotne jest to, aby dobrać fotel biurowy do specyfiki wykonywanej pracy. Przy długich rozmowach telefonicznych szczególnie ważne jest wyprofilowane i odchylane oparcie oraz obecność zagłówka. Praca przy komputerze wymaga krzesła z podłokietnikami wygodnym siedziskiem.