Konsola to charakterystyczny mebel, współcześnie bardziej o walorach estetycznych niż użytkowych. Znana od epoki baroku i rokoka, który nadał jej klasyczny kształt, powielany do dzisiaj. Jako element wyposażenia wnętrz konsola, czyli niewielki stolik, ustawiona jest bezpośrednio przy ścianie, czasem pomiędzy oknami. Zwykle, razem z lustrem, obrazem czy zegarem, tworzy odrębny segment aranżacyjny. Na konsoli ustawia się detale wyposażenia wnętrz: wazony, fotografie w ramkach, stojący zegar, rzeźby czy porcelanowe figurki.
Krótka historia konsoli
Termin konsola został zapożyczony z elementu architektonicznego, również zwanego konsolą. W tym znaczeniu konsola posiadała funkcję ozdobnego wspornika podpierającego rzeźbę, gzyms, balkon, kolumnę czy żebra sklepieniowe. Zwykle miała formę esownicy lub woluty. Jej funkcja podtrzymująca, wspierająca, wykorzystywana była w architekturze w wielu stylach architektonicznych, zawsze w celach konstrukcyjno-architektonicznych. Po raz pierwszy konsola, jako przyścienny stolik, pojawiła się we Francji za czasów panowania Ludwika XV w XVIIIw. a upowszechniła w aranżacji wnętrz w wieku XIX. Charakteryzowała się, i tak jest do dzisiaj, płytkim, półkolistym, drewnianym lub marmurowym blatem. Blat wspierała jedna lub dwie niezwykle bogato rzeźbione nogi, często pozłacane.
Konsola dzisiaj
Współczesna konsola, chociaż często wygląda trochę inaczej, zwykle pełni tę samą funkcję. W polskich domach pojawiła się ponownie stosunkowo niedawno. Wprowadzili ją projektanci wnętrz i to dzięki nim producenci mebli wznowili ich produkcję. Zwykle konsolę można znaleźć w większych gabarytowo mieszkaniach lub domach, ponieważ stanowi ona, razem ze wszystkimi detalami, element dekoracyjny przestrzeni. Wpisuje się ją najczęściej w światło jednej z krótkich ścian, a przedmioty ustawione na konsoli mają przyciągać wzrok i upiększać przestrzeń.
Miłośnicy tego mebla dzielą się na dwie grupy, takich, którzy dążą do posiadania klasycznej, wolutowej formy oraz takich, którzy zdecydowanie preferują współczesny obraz mebla. Dla nich konsole charakteryzują się prostą formą, minimalizmem i dobrą jakością wszystkich elementów. Blaty wykonane z atrakcyjnego wizualnie drewna a nogi są zwykle metalowe, proste lub lekko nawiązujące do esowatości. Mebel ten, bez względu na stopień dekoracyjności, cały czas doskonale komponuje się w domowej przestrzeni.