Zakup mebli zwykle jest inwestycją na lata. Często trudno jest pogodzić ze sobą aspekty estetyczne i funkcjonalne. I o ile te pierwsze zależą wyłącznie od naszego gustu i wystroju pomieszczenia, o tyle cechy użytkowe wymagają szczegółowego przemyślenia tak, aby korzystanie ze stołu było komfortowe dla całej naszej rodziny. W końcu to przy stole spożywamy wspólne posiłki, prowadzimy rozmowy, przyjmujemy gości, a nawet bawimy się i pracujemy. Na szczęście jest kilka uniwersalnych aspektów, które należy przemyśleć, zanim wyruszymy do sklepu meblowego po nasz wymarzony stół.
Dopasowanie do pomieszczenia
Zastanawiając się, jak wybrać stół do jadalni, po pierwsze musimy przyjrzeć się pomieszczeniu, w którym ma on stać. Większa powierzchnia oczywiście daje nam większe możliwości. W dużych wnętrzach dobrze sprawdzają się stoły owalne i okrągłe ustawione tak, aby dookoła nich była możliwie duża przestrzeń. To, czego powinniśmy unikać, to dosuwanie stołów zaokrąglonych blisko ścian. Sprawa staje się nieco trudniejsza, gdy dysponujemy niewielką przestrzenią. Wówczas lepiej kupić stół o bardziej ostrych kształtach, jak na przykład kwadratowe i prostokątne. Dzięki temu unikniemy optycznego zmniejszenia wnętrza. Będą one wyglądały lepiej, ustawione przy ścianach.
Przykładowe modele stołów do jadalni znajdziesz tutaj: https://witek.pl/meble/typy-mebli/stoly/stoly-do-jadalni/
Liczba domowników i gości
To bardzo ważny punkt. Aby komfortowo korzystać ze stołu, niezbędna jest jego odpowiednia powierzchnia. Zakłada się, że minimalne wymiary części blatu przypadające dla jednej osoby nie powinny być mniejsze niż 60cm x 40cm, a odstęp pomiędzy tymi miejscami powinien wynosić około 20cm. Jeśli nie mamy możliwości zakupu dużego stołu, a zdarzają nam się odwiedziny gości, niezastąpionym rozwiązaniem będzie stół rozkładany, umożliwiający czasowe zwiększenia powierzchni, jednocześnie zachowując niewielkie rozmiary na co dzień. Jeśli decydujemy się na model z taką funkcją, sprawdźmy wcześniej, czy rozkładanie stołu jest proste i szybkie, a stół po zwiększeniu rozmiarów nadal jest stabilny. Często zdarzają się problemy z dopasowaniem dodatkowych elementów. Zwróćmy uwagę, czy między nimi nie powstają szczeliny itp.
Materiał
Decydując się na stół drewniany (co oczywiście jest najpopularniejszym rozwiązaniem), warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze zwróćmy uwagę na jakość drewna i lakieru na blacie (to lakier chroni przed zarysowaniami). Po drugie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że drewno jest dość wrażliwe na wysoką temperaturę, zadrapania i środki chemiczne. Do jego zalet należy możliwość dopasowania do niemalże każdego stylu naszych pomieszczeń, ponadczasowość oraz fakt, że w razie jego zestarzenia się, w prosty sposób można poddać je renowacji, polegającej na szlifowaniu i ponownym lakierowaniu na wybrany kolor. Materiałem alternatywnym dla klasycznego blatu drewnianego jest blat laminowany. Jest on zwykle tańszy, lżejszy, odporny na wiele czynników i łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Docenią to z pewnością rodziny z młodszymi dziećmi, które lubią testować wytrzymałość mebli oraz uczą się samodzielnie spożywać posiłki.